top of page

FLYBALL

FLYBALL to wyścigi psich sztafet

Na czym polega wyścig flyballowy?

Na dwóch równoległych torach rywalizują ze sobą dwie psie sztafety. Wygrywa ta, która wykona bezbłędny bieg szybciej od rywali.

Drużyny ścigają się w dywizjach (od 4 do 7 drużyn) w których są pogrupowane tak, by ich osiągi (czasy) były podobne.  

 

 

 

Jak wyglądają zawody flyballowe? 

Wyścigi rozgrywane są w dywizjach. Zwykle w pierwszej części zawodów odbywaja się wyścigi w formacie Round Robin (RR) (każdy z każdym) lub Speed Trial (ST) (próba czasu). W Round Robin kolekcjonuje się punkty w bezpośrednich pojedynkach, w Speed Trial drużyny starają się uzyskać jak najlepszy wynik. Ranking w RR lub ST posłuży do rozstawienia drużyn w ostatecznej rozgrywce, najczęściej Double Elimination.

Double Elimination ma ustalony i rozrysowany w regulaminach scenariusz rozgrywek. Drużyny pozostają w grze do dwóch przegranych.

Drużyna, która odpadnie jako pierwsza zajmuje ostatnie miejsce, a ostatni, finałowy wyścig decyduje o pierwszem i drugim miejscu w całym turnieju.

 

Czym różni sie flyball od innych psich sportów? r

W zdecydowanej większości psich sportów psy prezentują się indywidualnie. We flyballu jeden pies jest małą cząstką drużyny, składającej się z 5-6 psów, tyluż handlerów, ładowacza, coacha, ball shagera, pass caller’a.

Flyball to przede wszystkim sport drużynowy.

 

 

bottom of page